background image

Une Année Difficile 

Door Eva, 19-01-2024

Eric Toledano en Olivier Nakache, de makers van prachtfilms als Intouchables, Samba en Hors Normes, vonden een nieuw project om aan te werken. Een dat op het 2023 Toronto International Film Festival in première ging. 

Een feelgood movie? Toledano: "Dat is echt een stickertje dat journalisten geven aan een film. Natuurlijk is het mooi als de mensen de zaal uit gaan en zich fijn voelen, dat ze even kunnen ademhalen, even hebben kunnen lachen, zeker in de tijd waarin we nu leven. Maar we hebben nooit makkelijke onderwerpen aangesneden..."

Une Année Difficile (2023) is bedoeld als een satirische komedie. Een verhaal waarin twee visies botsen, zoals vaker in films van het regisseursduo. Aan de ene kant een levensstijl met een zo groot mogelijke consumptie, en aan de andere kant met de missie om de ecologische voetafdruk te verkleinen om de milieucrisis tegen te gaan. De regisseurs hebben meegelopen met groepen mensen met beide levensstijlen, wat heel goed en ook confronterend bleek, alles om de film nog beter te maken.

De verschillen zijn als cliché en overdreven neergezet, om de boodschap duidelijk over te brengen. De wat dommige maar charmante Albert (Pio Marmaï) en Bruno (Jonathan Cohen) zijn totaal niet bezig met de planeet, hebben grote schulden en proberen met list en bedrog een beter leven te krijgen. 

Albert werkt op de luchthaven van Parijs en werkt ook mee aan mensenhandel om allerlei schulden af te betalen. De twee vrienden infiltreren als een soort wedding crashers bij Objectif Terre, een protestbeweging geleid door de fanatieke en bevlogen Valentine (Noémie Merlant), met de bijnaam Cactus. Bruno en Albert gaan voor de gratis drank, maar gaandeweg worden ze meegenomen in de missie van Objectif Terre en Albert valt voor de mooie Valentine. Ze werken mee in de groep voor publiciteit en wakker schudden van de maatschappij. Door allerlei ludieke en opvallende acties krijgen ze veel aandacht voor klimaatverandering en consumptieverslaving. Waarin gaat de film je verder meenemen?

Toledano: "Je hebt films waarover je blijft praten, die blijven, en films waarover nooit meer gesproken wordt. Als wij in ons kleine leventje voor elkaar kunnen krijgen dat ze over een paar films blijven praten, dan is dat mooi."

De soundtrack is mooi samengesteld, met klanken van Jacques Brel, Jimi Hendrix, Pascal Lengagne, Chic, Grandbrothers en meer...

Nakache: "We geloven heel erg in de kracht van de collectiviteit, van het samenwerken".

Bekijk film

Actueel

  • news image

    Until Dawn

    Door Sybren, 2025-07-11

    Filmblog

    Every night a different nightmare. Een verlaten dorp waar de tijd stilstaat, een vriendengroep die steeds opnieuw wakker wordt na een nacht vol terreur, en een innerlijke strijd waarin niet alleen demonen van buitenaf een rol spelen. Until Dawn is losjes gebaseerd op de gelijknamige videogame en... Lees meer

  • news image

    Stephen Lang

    Door Sybren, 2025-07-10

    Spotlight

    Stephen Lang is geboren in 1952 in New York. Na zijn studie Engelse Literatuur startte hij op Broadway waar hij decennia lang toneelstukken uitvoerde waarvoor hij veel awards won. Daarnaast verscheen Lang in series en films, maar zijn internationale doorbraak was in 2009 met zijn rol in Avatar.... Lees meer

  • news image

    Black Bag

    Door Sybren, 2025-07-03

    Filmblog

    "Een heerlijk vileine spionagefilm die toont hoe je als professioneel leugenaar een huwelijk overeind probeert te houden." - Filmkrant "Ouderwets goed. Soderbergh bewijst opnieuw dat hij elk genre naar zijn hand kan zetten." - NRC "Een sferische, strak geregisseerde thriller waarin woorden... Lees meer

loading