background image

Speak No Evil

Door Eva, 15-11-2024

"We hebben een nieuwe dimensie ontdekt in het genre horror," aldus James Watkins. Met Speak No Evil brengt Watkins een verontrustende psychologische thriller die speelt met sociale conventies en ons diepste ongemak. De film, een Amerikaanse remake van de Deense productie uit 2022 van Christian en Mads Tafdrup, verkent hoe beleefdheid en sociale druk kunnen omslaan in nachtmerrieachtige situaties.

Het verhaal volgt Louise en Ben Dalton (Scoot McNairy en Mackenzie Davis), samen met hun dochter Agnes (Alix West Lefler), die tijdens een vakantie in Italië bevriend raken met de Britse familie van Patrick en Ciara Field (James McAvoy en Aisling Franciosi). Een spontane uitnodiging voor een weekend op hun afgelegen boerderij in Devon lijkt aanvankelijk onschuldig, maar de spanning bouwt zich langzaam op terwijl de dynamiek tussen de families steeds ongemakkelijker wordt. Wat begint als een gezellig samenzijn, verandert in een verontrustende keten van gebeurtenissen die aan de kijker blijven knagen.

Watkins benut meesterlijk het alledaagse als katalysator voor angst. Eenvoudige interacties, zoals een diner of een onschuldige dansvoorstelling van de kinderen, transformeren in broeierige momenten van controle en manipulatie. Patrick's achteloze opmerkingen en Ciara's overdreven bezorgdheid geven hun gastvrijheid een ongemakkelijke ondertoon, terwijl Ben en Louise zich steeds meer gevangen voelen door de sociale verwachtingen. 

De cinematografie van Tim Maurice-Jones versterkt de beklemming. De afgelegen boerderij, omringd door mistige heuvels en verlaten bossen, wordt een metafoor voor isolatie en machteloosheid. De subtiele kleurpaletten en het spel met licht maken elk moment dreigender, alsof het huis zelf ademt. Muziek van Danny Bensi en Saunder Jurriaans versterkt deze sfeer met ijzingwekkende minimalistische composities.

De film speelt briljant met het morele kompas van de kijker. Watkins daagt ons uit te reflecteren op onze eigen sociale reflexen: wanneer zouden wij 'nee' zeggen? Hoe ver gaan we om confrontaties te vermijden? Deze spanning bereikt een hoogtepunt in scènes waarin de families botsen, zoals wanneer Ciara de opvoeding van Agnes subtiel corrigeert, of wanneer Patrick Ben uitdaagt met opmerkingen over zijn mannelijkheid. Elk moment is een delicate dans tussen beleefdheid en wanhoop.

"Speak No Evil is een confronterende blik op onze menselijke neigingen om te conformeren, zelfs in gevaarlijke situaties," schrijft de Volkskrant. Met een indrukwekkende wereldwijde opbrengst van $76 miljoen tegen een budget van $15 miljoen en lovende recensies, bevestigt deze film Watkins' meesterschap. Het is een gedurfde, onverbiddelijke kijkervaring die nog lang in je gedachten blijft hangen.

Bekijk film

Actueel

  • news image

    The Woman in the Yard

    Door Eva, 2025-10-30

    Filmblog

    Jaume Collet-Serra en Blumhouse leveren met The Woman in the Yard een ijzingwekkende, meeslepende horrorfilm die je adem beneemt! Danielle Deadwyler schittert als Ramona, een moeder die vecht tegen haar verleden én iets onheilspellends dat in haar tuin op de loer ligt. De cinematografie... Lees meer

  • news image

    Letitia Wright

    Door Sybren, 2025-10-27

    Spotlight

    Letitia Wright is geboren in 1993 in Georgetown, Guyana, en verhuisde op achtjarige leeftijd naar Londen. Daar ontdekte ze haar liefde voor acteren na het zien van de film Akeelah and the Bee. Op haar zestiende begon ze lessen te volgen aan de Identity School of Acting, en al snel was ze te zien... Lees meer

  • news image

    Stranger Eyes

    Door Sybren, 2025-10-22

    Filmblog

    Stranger Eyes is een beklemmende en prachtig gefilmde thriller van de Singaporese regisseur Yeo Siew Hua, die wereldwijd lof oogstte na zijn première in Venetië. In een stad vol camera's verdwijnt een kind, en een jong gezin raakt verstrikt in angst en wantrouwen. Het camerawerk van... Lees meer

loading